Přeskočit na obsah

Projekty

Zkusebny.com

Zkusebny.com budují volnočasová kreativní centra, místa, kde lze tvořit. Zkusebny.com vytvářejí návaznost na ZUŠ a DDM. Jako nízkoprahová zařízení jsou za dostupnou cenu otevřeny všem bez rozdílu na věk, sociální či rasový původ atd. Zkusebny.com jsou projektem nestátní neziskové organizace Občanské sdružení Kultura pro mládež.

Budují-li se s ohromnými náklady cyklostezky, staví sportovní hřiště, pojďme stejné úsilí a finance věnovat prostorům pro ty, kteří nechtějí být pasivními příjemci kultury jako diváci. Získáme na duchu, po ekonomické stránce, ubude kriminality v ulicích, naučíme se toleranci k menšinám a je prokázáno, že se zlepší i veřejné zdraví.

NEBUĎME NÁRODEM NAMAKANÝCH BLBCŮ.

Co je zkušebna?

Každý ví, kde je fotbalové hřiště, hokejový stadion, tenisové kurty či tělocvična. Ale kde lze místo fotbalu hrát písně, místo hokeje divadlo, místo tenisu kreslit? Kde je tělocvična pro umělce? Víte, kde najdete zkušebny?

Před 100 lety nebyla fotbalová hřiště, hokejové stadiony či tenisové kurty. Dnes jsou sportoviště samozřejmostí. Vezměme si proto sport za vzor. Pojďme vybudovat pro kulturu stejné zázemí jako má dnes sport. Místo hřišť a tělocvičen postavíme zkušebny a myslcvičny. Zkušebna čili myslcvična bude samozřejmým pojmem, prostorem pro každého, kdo potřebuje něco zkoušet (= tvořit).

KOLIK HŘIŠŤ A TĚLOCVIČEN, TOLIK ZKUŠEBEN NEB MYSLCVIČEN.

Co je cílem Zkusebny.com?

V roce 2011 navštěvovalo ZUŠ 234,6 tisíce dětí, z toho taneční obor 12,0 %, výtvarný obor 19,7 %, literárně-dramatický obor 3,7 % a obor s hudební výukou 64,6 %. Každoročně absolvuje ZUŠ 15 tisíc absolventů. Další vzdělávání zajišťuje 15 konzervatoří a přes 20 vysokých škol. Ročně to stojí stovky milionů korun na daních.

Přesto na vzdělávací systém neexistuje návaznost. V každém krajském městě působí několik set uměleckých souborů. V okresním městě 58 uměleckých souborů. Zkouší po sklepech, bytech, tělocvičnách, kde se dá. Neexistuje příslušná infrastruktura. Neexistují prostory určené k umělecké či kreativní činnosti.

PROTO BUDUJEME NÁRODNÍ SÍŤ ZKUŠEBEN.